Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet krok po kroku
19/11/2017
Rewolucja w przedawnieniu
28/12/2017
Pokaż wszystko

Split payment- czyli VATowska rewolucja

Split payment (ang.) czyli w dosłownym tłumaczeniu podzielona płatność. Ta metoda płatności zakłada zapłatę z faktury VAT na dwa konta- na jedno kwota netto, na drugie – sam podatek. Taka zmiana ma wejść w życie już 1 kwietnia 2018.

Zanim zaczniecie się stresować- projekt nowelizacji ustawy o VAT mającej wejść w życie 1 kwietnia 2018 r. zakłada, że split payment ma być dobrowolny. Nie można jednak wykluczyć, że w późniejszym czasie stanie się on obowiązkowy dla wszystkich, lub jedynie dla przedsiębiorców prowadzących określony rodzaj działalności np. przedsiębiorców budowlanych.

Na czym to polega split payment?

Podzielona płatność polega na tym, że kupujący będzie przelewał na zwykły rachunek sprzedawcy tylko kwotę netto. Pozostałą do zapłaty kwotę, czyli równowartość podatku od towarów i usług przekaże na specjalne konto – rachunek VAT.

A zatem praktycznie rzecz biorąc- każdy podatnik VAT będzie posiadał dwa rachunki bankowe- jeden związany z bieżącą działalnością i drugi dedykowany specjalnie dla podatku od towarów i usług (niezależnie od tego, czy podatnik będzie chciał korzystać z metody podzielonej płatności).

Tu rodzi się pytanie-bardzo słuszne zresztą – kto za to wszystko zapłaci? Otóż zgodnie projektem zmian w ustawie o VAT, otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie będzie powodowało dodatkowych opłat dla przedsiębiorców. Banki będą mogły jedynie pobierać opłaty za dokonywanie przelewów z rachunku VAT, których wysokość nie będzie mogła odbiegać od opłat za przelewy na rachunku bieżącym.

Co będzie się działo ze środkami na rachunku VAT?

Podatnik będzie miał bardzo ograniczone możliwość, jeżeli chodzi o korzystanie z pieniędzy umieszczonych na tym rachunku. Będzie on mógł wykorzystać te środki do zapłaty VAT swoim dostawcom- z jego rachunku VAT na rachunek VAT dostawcy i zapłacić podatek VAT do Urzędu Skarbowego. Za zgodą fikusa będzie również można wykonać przelew na swój rachunek bieżący (Urząd Skarbowy będzie miał jednak 60 dni na wyrażenie zgody na taką transakcję).

Polski projekt to jedna z dwóch kluczowych zmian wymierzonych w oszustwa w VAT. Drugi to projekt ustawy o monitorowaniu przepływów finansowych związanych z wyłudzeniami skarbowymi (STIR). Jest to oczywiście element szeroko zakrojonej akcji uszczelniania systemu podatkowego, która jak wskazują dane statystyczne przynosi wymierny efekt- dochody budżetowe z VAT wzrosły już w 2017 roku.

Dostęp do pełnego projektu pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-10-114-17

Karolina Georges-Towalska
Karolina Georges-Towalska
Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach prowadzonej Kancelarii zajmuję się głównie obsługą przedsiębiorców.

Komentarze są wyłączone.