Co powinno się znaleźć w każdej umowie i dlaczego warto mieć umowę na piśmie.
Nie oszukujmy się – czasy honorowych umów zawieranych ustnie, w których każda ze stron wywiązywała się z przyrzeczonych zobowiązań minęły bezpowrotnie. Dzisiaj umowy należy zawierać zawsze i wszędzie na piśmie lub chociażby mieć jakieś pisemne potwierdzenie jej zawarcia. Osobiście jestem zwolenniczką takiego właśnie rozwiązania- w razie wątpliwości zawsze można do umowy zajrzeć i odświeżyć pamięć- zobaczyć dokładnie jakie są nasze prawa i obowiązki.
Kolejny dobry powód, aby zawierać umowy na piśmie- umowa zawarta na piśmie jest nieodzownym dowodem w przypadku ewentualnego postępowania sądowego z drugą stroną tej umowy. Co więcej, jeżeli przepisy prawa wymagają dla umowy zachowania formy pisemnej, to nie można w postępowaniu sądowym powoływać dowodu ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność zawarcia takiej umowy, czy też treść tej umowy, chyba że została ona zagubiona, zniszczona lub zabrana przez osobę trzecią- co też trzeba wykazać (tak: art. 246 kodeksu postępowania cywilnego).
Przykład: Jan Kowalski pożyczył Karolowi Insińskiemu 10.000 zł. Pieniądze przekazał w gotówce. Dłużnik nie oddał zobowiązania. W sądzie twierdzi, że pożyczka nigdy nie miała miejsca, a Jan Kowalski nie może powołać świadków którzy potwierdzą udzielenie pożyczki.
Przy zawieraniu umów oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zasięgniecie opinii prawnika- radcy prawnego czy adwokata lub też dla bezpieczeństwa po prostu zlecenie przygotowania takiej umowy odpowiednio wykwalifikowanej osobie. Jeżeli jednak nie korzystamy z usług profesjonalisty, oto kilka wskazówek, na co powinniście zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.
A teraz w skrócie- co powinna zawierać każda umowa?
Przykład: Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „Proton” , adres, NIP itd. , jako sprzedający i Karol Iksiński zam. XYZ, jako kupujący.
Pamiętajcie, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą! Umowa nie jest zawierana więc ze spółką cywilną, a z jej wspólnikami.
Przykład: Jan Kowalski i Karol Igrekowski prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej po firmą Kowalski Igrokowski „Proton” s.c. ;
Pamiętajcie, że brzmienie umowy zależy wyłącznie od jej stron oraz przepisów prawa (jeżeli umowa jest regulowana ustawą, czyli jest tzw. Umową nazwaną). Umowy mogą zawierać wiele klauzul dodatkowych jak np. zabezpieczenie umowy w przypadku jej niewykonania, kary umowne, klauzule konkurencyjne czy klauzule gwarancyjne. Im bardziej uregulujecie łączący Was z drugą stroną stosunek prawny, tym lepiej dla Was.
Oczywiście można sobie pomyśleć „Przecież dostarczam do firmy XYZ towar co tydzień, nie będę za każdym razem podpisywać umowy’ – słusznie, nie trzeba podpisywać umowy dostawy co tydzień, wystarczy zawrzeć umowę ramową, która będzie obowiązywała przy wszystkich transakcjach, a na bieżąco działać wyłącznie na podstawie zamówień, w których określona zostanie ilość i cena towarów. Wszystko ma swoje rozwiązanie, trzeba je tylko znaleźć.
Dobra umowa to podstawa w obrocie gospodarczym, dlatego zachęcam do korzystania z usług radców prawnych w zakresie opiniowania, sporządzania czy negocjacji umów. Naprawdę warto!