Przed częścią przedsiębiorców otwiera się nowa droga do uzyskania wsparcia rządowego związku z utrzymującymi się restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa- wznowiony został program bezzwrotnych dotacji dla części przedsiębiorców. Kilka słów o tym w pytaniach i odpowiedziach.
Pytanie 1 : O jakiej kwocie wsparcia mowa?
Odpowiedź: Dotacja wynosi 5000 złotych
Pytanie 2: Na co można przeznaczyć środki?
Odpowiedź: Pochodzące z dotacji środki można przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.
Pytanie 3: Kto może uzyskać dotację?
Odpowiedź: Mikro i mali przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają nie więcej niż 49 pracowników. O dotację mogą starać się również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.
WAŻNE: Warunkiem otrzymania dotacji jest prowadzenie działalności gospodarczej na dzień 31 marca 2021 roku (działalność nie mogła być w tej dacie zawieszona)
Pytanie 4: Jakie spadki przychodu kwalifikują do uzyskania dotacji?
Odpowiedź: Przedsiębiorca wnioskujący o dotację musi wykazać, iż przychód z działalności uzyskany w grudniu 2021 roku, był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego:
Pytanie 5: Czy jeżeli wcześniej przedsiębiorca korzystał z dotacji może po raz kolejny złożyć wniosek?
Odpowiedź: TAK. Osoby, które już wcześniej skorzystały z bezzwrotnych dotacji (nawet 5-krotnie), będą mogły ponownie wnioskować o bezzwrotną pomoc po raz szósty.
Pytanie 6: Które branże mogą starać się o wsparcie?
Odpowiedź: Obecna, szósta wypłata dotacji przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, których przeważająca działalność na dzień 31 marca 2021 to PKD:
Pytanie 7: Jakie są warunki braku konieczności zwrotu dotacji?
Odpowiedź: Dotacja nie podlega zwrotowi, pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie kontynuował działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia wypłaty dotacji.
Pytanie 8: Jak złożyć wniosek o bezzwrotną dotację?
Jako że dotacje wypłacane są ze środków Funduszu Pracy wnioski o jej udzielenie należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej tutaj.
Pytanie 9: Jak długo trwa nabór?
Wnioski można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 roku.
Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.