Ile to kosztuje? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
05/04/2018
Jak skutecznie wydziedziczyć
21/06/2018
Pokaż wszystko

Składki dla przedsiębiorców uzależnione od przychodu.

Zapowiedź zmian dotyczących składek ZUS dla przedsiębiorców pojawia się już od dłuższego czasu. Dziś zmiana ta staje się coraz bardziej realna. Mówi się, że wysokość składki ZUS zostanie uzależniona od przychodu już w 2019 roku. Poniżej założenia zmian, o których wiemy już dziś.

KIEDY?

Resorty Finansów, Pracy i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (tak, mamy takie Ministerstwo 😉) doszły do porozumienia, które zakłada, że nowy system zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku.

DLA KOGO?

Dla wszystkich.

JAKA SKŁADKA? 

Od razu zaznaczam-progi składkowe uzależnione są od PRZYCHODU- czyli wszystkiego co przedsiębiorca zarobi, a nie od DOCHODU- czyli tego, co zostaje mu po odliczeniu kosztów.

Niższe składki zapłacą przedsiębiorcy, który miesięcznie uzyskują przychód nieprzekraczający 2,5-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na dziś próg ten wynosi 5250 zł, ale należy założyć, że jak co roku, wynagrodzenie minimalne w 2019 wzrośnie, a wraz z nim próg do którego zapłacimy niższe składki.

Przy przychodach na poziomie niższym niż 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, najniższa ze zmiennych składek zaczynać się będzie od kwoty 520 zł. Wraz ze wzrostem przychodu, składka rosłaby stopniowo, osiągając „zwykłą” wysokość (na dzień dzisiejszy- 1228 zł) przy przychodach powyżej 5250 złotych.

Po propozycji składki na poziomie 520 złotych widać, że Ustawodawca idzie w kierunku uzyskania spójności w systemie składkowym. Tyle bowiem na dzień dzisiejszy wynosi tzw. „mały ZUS”. Mając na widoku pozostałe wchodzące w życie zmiany dla przedsiębiorców można zauważyć pewną ścieżkę wzrostu składek, która wygląda tak:

  • Działalność nierejestrowana- jeżeli przychód z działalności jest niższy niż 1050 złotych, działalność nie musi być rejestrowana, a składki nie są opłacane. O działalność nierejestrowanej czytaj tutaj 

  • Zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej. O uldze na start czytaj tutaj;

  • „Mały” ZUS przez kolejne 24 miesiące;

  • Składka uzależniona od przychodu- (składka w kwocie od 519,28 do 1228,70 zł) lub w ryczałtowej kwocie 1228,70 zł (w przypadku gdy przychody firmy przekraczają limit 5250 zł).

Czy projektowane zmiany wejdą w życie w takim kształcie? Czas pokaże. Ustalenie progu dla niższych składek na poziomie 2,5 krotności minimalnego wygrodzenia za pracą w odniesieniu do przychodu być może nie będzie stanowiło wytchnienia dla dużego grona przedsiębiorców, jednak każdą próbę poprawienia sytuacji mikro i małych firm ocenić należy pozytwnie. Nie zapominajmy jednak, że niższe składki, to niższe świadczenia.

Karolina Georges-Towalska
Karolina Georges-Towalska
Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach prowadzonej Kancelarii zajmuję się głównie obsługą przedsiębiorców.

Komentarze są wyłączone.