Jak tarcza 4.0 ucieszy pracodawcę
25/05/2020
Pracodawca zweryfikuje czy jesteśmy zdrowi
02/01/2022
Pokaż wszystko

Sprawozdanie finansowe wykreślonej z KRS spółki.

Sytuacja się zmieniła, zmieniły się cele, wizja wspólników przestała być spójna, pojawiły się nieprzewidziane trudności jak chociażby epidemia COVID-19, albo przeciwnie- idziemy naprzód, zakładamy nowy podmiot. Jest wiele powodów, dla których dochodzi do rozwiązania spółki. Niezależnie od powodów, dla których tak się dzieje i niezależnie od tego w jaki sposób spółka zniknie z obrotu trzeba pamiętać o ciążących na wspólnikach czy członkach organów zarządzających obowiązkach sprawozdawczych.

Od 2019 roku spółki zobowiązane do złożenia sprawozdania finansowego w KRS mogą to uczynić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez specjalnie w tym celu utworzoną platformę informatyczną. Każdy kto składał sprawozdanie finansowe wie, że aby zalogować się do systemu i złożyć sprawozdanie należy podać KRS spółki. Problem pojawi się w sytuacji, gdy spółka została już wykreślona z KRS, a tym samym system nie widzi jej w rejestrze, co uniemożliwia złożenie sprawozdania.

O ile spółka, która decyduje się na zamknięcie poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, ma obowiązek składać sprawozdanie finansowe na otwarcie likwidacji i na jej zamknięcie, przy rozwiązaniu spółki na mocy jednogłośnej uchwały wspólników takiego obowiązku nie ma. A zatem w aktach rejestrowych nie ma jakiejkolwiek informacji o stanie finansowym spółki. Złożenie sprawozdania finansowego za okres działalności w poprzednim roku obrotowym w przypadku spółek rozwiązanych na mocy jednomyślnej uchwały wspólników ma zatem szczególne znaczenie.

Jak rozwiązać problem uczynienia zadość obowiązkowi sprawozdawczemu, w sytuacji gdy fizycznie sprawozdania nie da się złożyć drogą elektroniczną z uwagi na wykreślenie z rejestru? W myśl starej polskiej zasady „jak nie drzwiami to oknem”- wracamy do korzeni- drukujemy, podpisujemy i wysyłamy do naszego Sądu rejestrowego pocztą tradycyjną wraz z pismem przewodnim, w którym wyjaśniamy powody złożenia dokumentu w takiej a nie innej formie.

Rozwiązanie spółki bez prowadzenia postępowania likwidacyjnego pozwala zaoszczędzić wspólnikom czas i pieniądze, a także w znaczącym stopniu ogranicza ilość dokumentów koniecznych do sporządzenia. Skoro zatem zaoszczędziliście tyle czasu i energii nie zapominajcie ważnym obowiązku jakim jest złożenie sprawozdania finansowego. Tym bardziej, że jest to Wasza ostatnia czynność w KRS dotycząca rozwiązanej spółki. Teraz wiecie już jak to zrobić.

Karolina Georges-Towalska
Karolina Georges-Towalska
Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach prowadzonej Kancelarii zajmuję się głównie obsługą przedsiębiorców.

Komentarze są wyłączone.